Pánská taneční skupina Rasputin
[Napsali o nás]
 
 

Rasputin: začalo to recesí, skončilo v Lucerně

MF DNES datum neznámé
Pražská Lucerna i soukromá party v tomto prestižním pražském klubu, festival Kmochův Kolín i oživení motocyklových závodů ve sprintu, oslavy narozenin, plesy, bály... Jen namátkou místa, kde ve své poměrně krátké historii vystoupila pánská taneční skupina říkající si Rasputin. „Začalo to jako recese, ale kluci jsou stále více žádaní," říká choreografka a vedoucí nejen této skupiny Jolana Burešová.

Jak vlastně Rasputin vznikl?
Léta pracuji s dětmi, časem jsem založila Taneční klub Kocour Modroočko, v němž kromě jiných skupin tančí i studenti společně s dětmi z býchorského dětského domova. S nimi jsme vytvořili celovečerní taneční představení Příběh ulice. A všechny tyhle aktivity jsme představili na Galavečeru Kocoura Modroočka v kolínském Městském divadle, který moderovalo několik mužů.

POHLED na pánskou taneční skupinu Rasputin

A coby předěl právě vznikla taneční variace na skladby Rivers of Babylon a Rasputin od skupiny Boney M.

A jaká byla cesta od jednoho vystoupení v divadle k pravidelnějšímu účinkování?
Jedním z vystupujících v onom divadle byl i kolínský kadeřník Milan Mazůrka, který organizuje jeden z nejúspěšnějších kolínských bálů, Jarní ples živnostníků a drobných podnikatelů. A protože to byl zrovna bál jubilejní a chtěl jej nějak ozvláštnit, přizvali jsme další muže a základ skupiny byl na světě.

Kdo všechno v Rasputinovi tančí a jaký je jeho věkový průměr?
Kromě již zmíněného dámského kadeřníka v něm tančí student, majitel obchodu, strojník plaveckého stadionu, malíř pokojů, dva vychovatelé a dva ředitelé. Věkový průměr jsem nikdy nepočítala, ale odhadla bych jej tak okolo čtyřicítky. Na tréninku se někdy některé kosti ohýbají hůř, ale při vystoupení do toho dají všichni všechno.

Kolik choreografií má už Rasputin na svém kontě?
Kromě již zmíněných Boney M chlapi tančili v kovbojském kostýmu na muziku z filmu Tenkrát na Západě a v kamaších na písničku Lady Carne-val v podání Karla Gotta a Jiřího Korná. To s nimi jako Lady tančí i dívka s obří sukní používanou jako rekvizita.

Co dalšího chystáte a kde ještě budete vystupovat?
Celé to vzniklo jako recese a sami kluci říkali, že dokonalost je jejich konec. Přesto nyní pravidelně zkouší a nacvičujeme novou choreografii, která bude mít už tradičně premiéru opět na bále živnostníků. Bude to velké překvapení, myslím, že to, co předvedou, od nich nikdo nečeká. Jinak nabídky k vystupování rostou geometrickou řadou, protože na každé akci, kde kluci zatančí, se najde někdo, kdo chce kontakt a za chvíli se ozve. Problémem je, že všichni mají nejen svá na čas náročná zaměstnání, ale i mnoho jiných aktivit, takže někdy se to vše dává těžko časově dohromady. Ale snažíme se vyhovět, takže kromě kolínských plesů nás teď čeká třeba podnikový večírek ve Špindlerově mlýně nebo účast na volbě kolínské Miss.
Zdeněk Hejduk